Kořenový systém bambusů


Bambusy můžeme rozdělit na „hodné“ a „zlé“ dle jejich kořenového systému. Neboli na bambusy, které mají invazivní kořenový systém a je potřeba je „hlídat“ a na ty s neinvazivním kořenovým systémem, které speciální péči nepotřebují.

Co se v článku dozvíte?

Ukázka invazivního a neinvazivního kořenového systému bambusů (https://bamboopropagation.info/)

Ukázka invazivního a neinvazivního kořenového systému bambusů (https://bamboopropagation.info/)

 

 

Proč by vás mělo zajímat, jaký má bambus kořenový systém?

Protože invazivní kořenový systém bambusu vám může během pár let připravit hodně starostí. U druhého – neinvazivního – kořenového systému vám tohle nehrozí, ale také je dobré vědět, jak se rozrůstá.

Zlý bambus, leptomorfní či invazivní kořenový systém, running bamboo

Zlý bambus, leptomorfní či invazivní kořenový systém, running bamboo (zdroj: www.bamboobotanicals.ca)

Zlý bambus, leptomorfní či invazivní kořenový systém, running bamboo (zdroj: www.bamboobotanicals.ca)

První jeden dva roky se většinou nic moc neděje a nové výhony bambusu vyráží okolo původního trsu. Později tomu ale může být jinak. Kořenový systém je tvořen oddenky (rhizomy), které rostou pod zemí, takže je nevidíte. Z invazivního oddenku vyroste nový výhon třeba 1 – 2 metry od půdního trsu. A další rok třeba 5 stébel o další metr dál a další někde jinde, třeba u souseda, v záhonu trvalek, opěrné zídce, půjde se napít k vašemu novém jezírku a podobně. Rázem vám bambus může dělat víc starostí než radosti. A to nechceme.

Tímto invazivním kořenovým systémem se vyznačují bambusy rodu Phyllostachys – ty vysoké s tlustými stébly.

 

 

Hodný bambus, s pachymorfním neinvazivním kořenovým systémem, clumping bamboo

Hodný bambus, s pachymorfním neinvazivním kořenovým systémem, clumping bamboo (zdroj: http://www.bamboo.org/)

Hodný bambus, s pachymorfním neinvazivním kořenovým systémem, clumping bamboo (zdroj: http://www.bamboo.org/)

U těch „hodných“ vám nic takového nehrozí. Nové výhony vyrážejí okolo původního trsu a postupně ho tak zvětšují. Během let může nabýt průměru i několik metrů, ale rozhodně vám bambus s neinvazivním kořenovým systémem nikam neuteče.

Neinvazivní kořenový systém mají bambusy rodu Fargesia – ty keřovité, které se využívají například na živé ploty.

 

Jak bambusy udržet tam, kde je chcete?

Invazivní bambusy obeženeme protikořenovou zábranou

Způsobů udržení invazivních bambusů na požadovaném místě je několik, ale vyžadují více péče. Napíšu o nich jindy. Jednoznačně nejbezpečnější způsob je zakopat okolo bambusů protikořenovou zábranu(koupit). U běžných podmínek stačí do hloubky 60 – 65 centimetrů. Pokud máte poblíž vodní plochu, kam bambus nesmí – například jezírko vyložené rybniční fólií, tak se dává folie 1 metr široká.

Neinvazivní bambusy obryjeme

Pokud dojdete k tomu, že bambus už zabírá plochu, kterou nechcete, můžete trs přeseknout rýčem a nechtěnou část vyhodit nebo zasadit jinde. Počítejte, že bambus za roky vytvoří hustou síť kořenů a budete potřebovat ostrý rýč a trochu hrubé síly. Na pár let ale budete mít zase klid. Případně nová stébla na jaře posekat sekačkou a tím udržovat velikost trsu. Pro bambus je to lepší varianta než jej omezovat protikořenovou fólií, protože může sahat pro živiny a vláhu dále do zahrady a ne jen pod sebe.

Jak poznat, zda má bambus invazivní nebo neinvazivní kořenový systém?

  • Koukněte na obecné rozdělení druhů bambusů
  • Ptejte se bambusáře, prodavače, zahradníka
  • Obnažte kořeny a porovnejte je s obrázky na stránce

V každém případě se není čeho bát ani u invazivních kořenových systémů. Mně se na Phyllostachysech líbí silná tyčovina – to je pro mě ten pravý bambus. A že je pro jeho pěstování potřeba víc úsilí v podobě zakopání protikořenovky? To k tomu holt patří :)