Bambusový živý plot za 2 roky (reference)

Rokycany

Případová studie rozrůstání živého plotu z bambusu


 

Jak to začalo?

Majitel mě oslovil v červnu 2017 s tím, že se právě vrátil z Indonésie s touhou mít jednou živý plot z bambusu. Zrovna koupil dům a zavolal si zahradníka na ostříhání thují. Ten mu řekl, že to nejsou thuje prolotové, takže budou růst do šířky a zabírat místo. To byl pro majitele jasný signál. Začal hledat na internetu, narazil na mě a napsal mi.

Potelefonu jsme se pobavili o vhodných bambusech dle jeho požadavků a lokálních podmínek (vítr, slunce, půda,…). Poslal jsem mu nabídku s fotkami, bližšími informacemi a cenou.

Sázení živého plotu

Rozhodli jsme se pro jeden z nejododolnějších bambusů vhodných na slunné místo, který nepotřebuje protikořenovou zábranu – Fargesia Viking, jenž má vzpřímenější růst. Sázeli jsme 27 sazenic po 1 metru.

Předpokládali jsme, že budeme mít s bráchou zasazeno za 2 dny. Půda byla ale hezky připravená, my jsme mákli a zvládli to za den.

Živý plot za 2 roky

Jak vidno, všechny bambusy zakořenily moc hezky (sázelo se v červenci). Za 2 roky vytvořily hustý živý plot.

Bambusy jsou vysoké průměrně 180 centimetrů. Většina jich je prorostlých do sebe, čimž tvoří neprůhlednou stěnu. Konkrétní rozměry sazenic při vysazení a po 2 letech naleznete v tabulce pod galerií.

Několik sazenic je malinko užších a nedosahuje maximální výšky. Je to proto, že na ně trochu víc fouká vítr mezi domy. Na tomto místě není na plotě rákosová rohož, která větru brání. Na celkový dojem hustého živého plotu to nemá vliv. Posuďte sami.

Rozměry sazenic bambusů při vysazení a po 2 letech

Při vysazení Po 2 letech
Výška 120 cm 180 cm (140 - 230 cm)
Šířka u země 20 cm 50 cm (40 - 60 cm)
Poznámka Sázena 1 rostlina na metr Živý plot je neprůhledný

Co vás ještě zajímá?

Chci koupit bambus / Chci se zeptat

Zůstaňte v kontaktu a nechte se inspirovat

Inspirace přímo do vašeho e‑mailu

Inspirace přímo do vašeho e‑mailu

Přihlaste se k občasnému zasílání rad a tipů pro radostnější zahradu. 

Téměř hotovo! Ještě prosím svůj zájem potvrďte kliknutím na link v zaslaném e-mailu.