Vhodné místo a podmínky pro pěstování bambusů


Proč se vždycky každého zákazníka ptám, kde chce bambus pěstovat a jaká jsou jeho očekávání? Protože konkrétní místo pěstování zásadně ovlivňuje, jak se bude bambusu dařit a jak se bude rozrůstat. A to zase určuje, jestli bude zákazník spokojený nebo ne.

Bambusy se v našich podmínkách dají pěstovat až překvapivě snadno. Někdy se ale stane, že po zjištění informací zákazníkovi bambusy prostě nedoporučím. A samozřejmě, ani já nedokážu vždy ovlivňujícím faktorům předejít. Může přijít extrémní zima nebo léto a bambusy mohou utrpět silné poškození a slabší sazenice i zahynout.

Pojďme si proto říct, jak správně určit místo a podmínky pro pěstování, aby se bambusům u vás dařilo.

Bude se bambusům u mě líbit?

Zásadní faktory pro pěstování bambusů jsou:

Místo a nadmořská výška

Né, že by vyšší nadmořská výška byla vyloženě špatně, ale působí pro mě jako varování. Bambusy rostou i ve vysokých nadmořských výškách, ale doma, takže v jiných podmínkách než u nás. Mají rády hlavně vzdušnou vlhkost, u nás dostávají spíš vítr i holomrazy, které rády nemají.

Obecně bych nedoporučoval podhorské oblasti a výšku od 600 metrů nad mořem výš. Pokud máte za těchto podmínek stanoviště kryté před větrem a silným předjarním sluncem, můžete bambusy zkusit. Ale pozor, to že přežijí první zimu není zárukou, že se jim bude dařit i dál.

Vítr, největší nepřítel

Vítr bambus nerad, úplně nejvíc nerad. Jestli jste na kraji pole a fouká tam jak na vídrholci, tak na bambus raději zapomeňte. Pěstování bambus v takových podmínkách je boj. Bambus nebude prosperovat, může rolovat listy, shazovat je a energii bude dávat do obnovy a ne do nových přírůstků. To ho může časem vysílit a může uhynout. Pokud u vás fouká hodně, pěstování bambusu vám nedoporučuji.

Já, jako správný #bamboolover, sice pěstuju bambus i na chalupě na Vysočině, ale klidně se mi stane, že všechny listy nad zemí uschnou a opadají.

Od kolika do kolika na místo svítí slunce?

Tohle je už ta příjemnější část. Když se dostaneme k řešení odkolika do kolika svítí na dané místo slunce, tak už většinou najdeme nějaké řešení. Pokud bychom dělili bambusy podle slunce, tak by to vypadalo takto:

Phyllostachys

To jsou ty vysoké s tlustými stébly a mají rády hodně slunce, ideálně 5 a víc hodin denně. Pokud mají málo slunce, hůře jim vytvrdávají stébla a snáze se pak poškodí v zimě. Z odolných bambusů pro pěstování u nás lze doporučit Phyllostachys Bissetii, Parvifolia, Atrovaginata (Zeleňák – vhodný i do mokřejších půd), Aureosulcata Aureocaulis (Žluťák) nebo Aureosulcata Spectabilis (Speciál – žlutý se zelenou čárkou). Všechny mám v nabídce, stačí mi napsat.

Fargesia

Nižší keřovité s tenkými stébly, které jsou vhodné spíše do polostínu. Mezi nejodolnější (i co se týče slunce) patří Fargesia Rufa, Viking nebo Winter Joy. Ideálně když nebudou na slunci v poledním žáru. Na slunci na pár hodin denně (mimo poledne) je vhodné použít například Fargesia Jiuzhaigou 1, Black Pearl či Volcano. Pokud byste chtěli bambus na místo, kam slunce téměř nejde, můžete zkusit Fargesia Shadow Light. Opět – všechny mám, jen se mi ozvěte.

Vhodná půda

Ideální půda je normální dobře propustná půda. Ani příliš písčitá, ani příliš jílovitá. Když je písčitá, namíchejte do ní nějakou těžší půdu, která bude držet vodu a živiny. Třeba kompost nebo minimálně 1 rok odležený hnůj od býložravců a zahradní zeminu. Jílovitou půdu naopak zase odlehčete pískem s kompostem (nepřidávejte zahradní zeminu).

Bambus nemá rád kyselou ani zásaditou půdu. V tomto případě půdu nejprve neutralizujte vhodným přípravkem.

Nejhorší kombinace podmínek

Úplně nejhorší je předjarní kombinace slunce, mrazu a větru. Bývá to koncem února. Svítí již poměrně silné předjarní slunce. Do toho přijdou tuhé mrazy kolem -15°C a ještě vítr. Mrazem zkřehlé listy se větrem a sluncem snadno vysuší a spálí. Poškozené mohou být i stonky. Mladší bambus  (menší a cca do 3 let) je dobré zazimovat nebo ho zahrabat do sněhu, to je asi nejlepší ochrana vůbec a ještě se při tání sněhu zalije. S případným stříháním oschlých nebo omrzlých bambusů raději počkejte cca do konce června.

Srhnutí

Bambus má rád: Závětří, bohatou zálivku, přihnojování, dobře propustnou půdu

Bambus nemá rád: Vítr, trvalé přemokření, ostré slunce (především na jaře a v zimě), kyselou nebo zásaditou půdu

Tak co, chcete to zkusit?