Jak vybrat bambus


Uvažujete o pořízení bambusu, ale nevíte, jak vybrat ten správný? Tady se to dozvíte. Ukážu vám několik pohledů, podle kterých byste měli bambus vybírat.

Víte jaká místa a podmínky pro pěstování bambusu jsou vhodné? Jestli ne, tak si to přečtěte, protože můžete teoreticky zjistit, že se mu u vás líbit nebude a budete se oba jen trápit. Nejspíš ale zjistíte, že to tak hrozné nebude a pak je dalším a zábavnějším krokem výběr vašeho nového obyvatele zahrady. Tak pojďme na to.

Tlustá a vysoká stébla nebo tenká a nízká

versus

Bambusový lesík nebo živý plot?

Co vlastně chcete?

První zásadní rozdělení je podle vašeho očekávání. Představujete si, že budete mít ta silná bambusová stébla, která znáte jako různá držadla, podpěrné sloupky, žebříky a kdovíco ještě nebo spíš toužíte po nepropustném houští, které vás opticky oddělí od vašeho souseda či cesty podél vašeho pozemku?

Bambusový lesík z tlustých a vysokých stébel

Pokud chcete ta krásná tlustá žlutá či zelená stébla, která umějí i různé kombinace – žlutá se zeleným proužkem (například: Speciál – Phyllostachys Aureosulcata Spectabilis) nebo naopak zelená stébla se žlutým proužkem (například: Phyllostachys Vivax Huangwenzhu), tak je pro vás klíčový název Phyllostachys.

Tihle fešáci u nás dokáží vyrůst 6 – 8 metrů. Díky tomu ale začnou sami sobě stínit a v dolní části nemají moc větví s listy, a proto jsou dole „průhlední“. To ale nevadí, naopak se jim často spodní větve osekají právě proto, aby stébla vynikla.
Dejte si ale pozor, protože jejich kořenový systém pod zemí odnožuje klidně 1 – 2 metry od původního stébla, čímž se vám mohou rozeběhnout po zahradě někam, kam nechcete, třeba k sousedovi. Proto potřebují vymezit prostor protikořenovou zábranou.

Hustý živý plot

Jestli spíš tíhnete k odstínění nějakého výhledu, k husté zelené zdi, který zakryje nehezký výhled nebo zútulní váš balkón, budete nejspíš vybírat z rodu Fargesia. Stébla má cca do 1 cm tloušťky, ale jsou olistěná již od země a vytváří tak zelené hradby.
Tyto bambusy nemají takové možnosti barevných stébel jako Phyllostachys. Stébla jsou zelená a jdou často do tmavé až černé barvy (například tmavě perleťová u Fargesia Black Pearl). Výjimku tvoří zejména Fargesia Jiuzhaigou 1, jejíž stébla se mění dle stáří a ročího období od svěže zelené přes žlutou po červenou až karmínovou.

Zelený balkon či terasa

Samotným tématem je pěstování bambusu v nádobách na balkonech a terasách. Pěstování bambusu v květináči je trochu složitější, ale za balkon, který vás stále láká k návštěvě a je zelený i v zimě, to myslím stojí.

Když se chce, jde to i naopak

Aby to nebylo tak jednoduché, dají se bambusy použít i „naopak“. Z Phyllostachysu se většinou dělají vysoké živé ploty, například s prosvětlujícími žlutými stébly (když je vyholíte). Ale pokud ho budete pravidelně zastřihávat v určité výšce a vyštípávat tlustá stébla, vytvoříte krásný nízký živý plot .

A některé druhy Fargesia zase dokáží vyrůst do 4 metrů, ale několik centimetrů silná stébla mít nebudou.

 

Moc informací najednou? Zkuste zjednodušenou tabulku rozdělení bambusů nebo průvodce výběrem bambusů.