Sázení bambusu


Jestli jste úšpěšně vybrali a koupili bambus, tak ho budete chtít zasadit. Řekneme si, kdy a jak je vhodné bambus sázet, jak daleko od sebe, i jaké rozdíly jsou mezi Phyllostachys a Fargesia. Tak pojďme na to.

Koupili jste bambus a nebudete hned sázet?

Obecně platí heslo: „Čím dříve bambus zasadíte, tím lépe“. V zemi je mnohem lépe chránění před nepříznivým počasím, což můžou být i výkyvy teplot během extrémnějších dní, kterých i u nás přibývá. A hlavně – lépe totiž zakoření před zimou.

V zakoupeném květináči bambus v zásadě vydrží až do podzimu, pokud se o něj budete starat. Co to znamená?

  • Chráněné místo – celodenní plné letní slunce se v květináči nelíbí ani bambusům, které jinak slunce milují. Teploty jsou příliš vysušující a slunce pražící celý den na černý květináč enormně vysušuje kořeny i hlínu. U Phyllostachysů jsou často květináče zcela vyplněné kořeny a zalít bambus pak nestačí, protože tam není žádná hlína, která by absorbovala vodu a bambus jí pak mohl brát z ní. A kořeny nejsou schopny brát vodu ze zálivky přímo. U Fargesií tento problém s kořeny není, ale Fargesie zase obecně prefererují polostín. Dále také vysušuje vítr.
  • Zalévat – musíte udržovat půdu vlhkou. Pokud se chystáte na 14 dni na dovolenou, budete si nejspíš muset zajistit někoho na zalévání.

Kdy je vhodné bambus sázet?

Sázet můžete až přestane mrznout, takže zhruba v březnu / dubnu až (opět podle počasí) do konce října.

Pokud sázíte bambus na místo, kde podmínky pěstování nejsou extrémní, tak využijte klidně celého rozsahu termínu. Jestliže jste ale „pravý bambusář“ a sázíte na neideálním místě, někde, kde spíš zkoušíte, zda se bambusu bude dařit, tak využijte pravidlo “čím dříve, tím lépe”.

Půda

Bambus má rád kvalitní dobře propustnou půdu. To jsme již také probírali u vhodných podmínek pro pěstování – půda.

Samotné sázení

  • Díra
    • Díru na sázení můžete vykopat větší (hlavně do šířky) a “přilepšit” tak bambusu kvalitnější či alespoň zkypřenější půdou do začátku.
  • Sázení
    • Bambus sázejte na výšku květináče, případně několik málo centimetrů níže.
      Je lepší zasadit bambus o 2 – 3 centimetry pod úroveň terénu kvůli zalévání. Při dešti a zalévání se vytvoří přirozeně jezírko, které se vsákne ke kořenům bambusu a vy budete mít rychleji zalito ;)
    • Pokud sázíte v létě nebo je teplo a hodné svítí sluníčko, tak před sázením bambus v květináči ponořte do kýble s vodou, aby ji půda nasákla. Nenechte ho tam dlouho, jinak bude hlína při manipulaci se sazenicí odpadávat. Stačí ho nechat probublat.
      Vyjměte bambus z květináče, do kořenového balu nezasahujte ať zbytečně nepoškodíte vlásečnicové kořeny. Bambus obsypejte hlínou a trochu jí stlačte (jako při sázení jiných rostlin).
  • Mulčování
    • Po zasazení přihrňte mulč, který bude zadržovat vláhu. Zabraňuje odpařování vody a zároveň se na slunci zahřívá, čímž působí dobře na kořeny.
    • TrávaNejlepší mulč je posekaná tráva. Bambusářův tip: Trávu můžete dát i na dno díry pod sazenici. Bude tam udržovat vlhko a při rozkládání bude fungovat jako hnojivo.
    • Mulčovací kůra – může být, ale opatrně. Ve větším množství mulčovací kůra okyseluje půdu a to bambus nerad. Použijte jí jen 2 – 3 cm, opravdu jen na zakrytí hlíny. Splní funkci a nebude zbytečně okyselovat.
    • Kamínky – případně malé a v menší míře. Kamínky odvádějí teplo z půdy. A větší kamínky způsobí, že se o ně stéblo zarazí a ohne, případně vůbec nevyroste. Proto pokud kamínky, tak menší, štěrkové, kolem 5 mm. Pokud je chcete, že budou vypadat hezky uklizeně, tak vezměte v potaz, že bambus během roku vymění cca 1/3 listů. A listy se z malých kamínků špatně vybírají. Fukar je odfoukne i s kamínky…
  • Pořádně zalít
    • Na konec bambus a mulč ještě zalijte. Pokud jste nenamáčeli sazenici, tak bambus pořádně prolijte vodou.

Sázení a slunce

Koupený bambus byl v květináči namačkaný jeden vedle druhého a moc slunečního svitu se k němu vlastně nedostalo. Když ho zasadíte na nové místo, bude mít pravděpodobně mnohem víc světla než měl doteď a je to pro něj šok. Proto je dobré – pokud to – jde plánovat sázení ve dnech kdy nesvítí přímé a polední slunce. Nejlépe když je pod mrakem nebo lehce prší. Pokud to není možné, je dobré bambus cca na týden před přímým slunečním svitem přistínit. Třeba bílou netkanou textílií nebo čímkoliv jiným.

To, že sazenice bambusů mačkaly jedna na druhou a měly méně světla, má po vysazení i jednu pozitivní stránku – brzy olistí a tím nabydou na objemu. Sazenice rodu Phyllostachys nebývají někdy při prodeji zrovna nejkrásnější rostlina. Sazenice se často po odkopnutí od původní rostliny a zasazení do květináče zastřihnou. Je to z důvodu, aby svou energii dávaly spíše do zakořenění a nevysilovaly se směřováním energie do horní části.

Pro zákazníka je důležitější zakoupit si lépe zakořeněnou rostlinu, která se po vysazení dobře uchytí než hezký stromeček, který po zasazení uhyne. Dobře zakořeněná rostlina na novém místě rychle olistí a zakrátko vypadá mnohem lépe než zakoupená sazenice.

Jak daleko od sebe sázet?

Tady samozřejmé záleží na tom, co chcete – co má být výsledkem a za jak dlouho. A také na tom, jak se bambusu na daném místě a podmínkách líbí. Je mi ale jasné, že vy chcete nějaké konkrétní doporučení. Já to tedy zkusím, ale netahejte mě pak prosím za slovo a za centimetry ;)

Sázení živého plotu

Pokud chcete živý plot či neprůhlednou stěnu, budete volit nejspíš Fargesie a tady jedna sazenice vytvoří pohledově zhruba 1 metr šíře za 3 roky. To znamená sázet 1 metr od sebe, pokud chcete živý plot za 2- 3 roky (ukázka). Takto vychází nejlepší poměr cena/výkon. Jestliže spěcháte, můžete sázet už 1/2 metru od sebe. Nebo něco mezi ;)

U Phyllostachysů na živý plot bych sázel po cca 1,5 metru. Pokud ovšem chcete živý plot opravdu rychle, zkraťte vzdálenost o 1/2 metru a máte živý plot za 1 – 2 roky.

Solitéry a bambusové lesíky

Bambusové lesíky chtějí prostor a čas. Čas se dá uspíšit nákupem větších sazenic ve větších květináčích. Třímetrové sazenice se dají ještě rozumně dovést a zasadit. Dají se zajistit i větší, ale už je to logisticky náročnější. Vyplnění prostoru zase můžete řešit sázením více sazenic blíž k sobě.

Na lesíky chcete Phyllostachys – tvoří tlusté a vysoké tyče. Sázet doporučuji 1,5 metru od sebe a víc. Phyllostachys chce vymezit prostor zakopáním protikořenové zábrany. Jednak proto, aby vám neutíkal, kam nechcete, ale i proto, že díky ní dřív zahustí požadovaný prostor.

To nejdůležitější o sázení bambusu pohromadě

  • Sázet od března/dubna do konce října. Čím dřív, tím líp.
  • Před sázením bambus ponořte do vody.
  • Sázejte jako většinu rostlin – o 2-3 cm níže do dobře propustné půdy.
  • Sázejte ve dnech, kdy nesvítí příliš slunce nebo bambus na pár dní přistiňte.
  • Fargesia na živý plot sázejte zhruba 1 metr od sebe pro živý plot za 3 roky, u Phyllostachys 1,5 metru.
  • Přihrňte mulč.
  • Bambus zalijte.

Už máte svůj bambus? Ne? Tak šup šup ;)