Sázení bambusu


Jestli jste úšpěšně vybrali a koupili bambus, tak ho budete chtít zasadit. Řekneme si, kdy a jak je vhodné bambus sázet, jak daleko od sebe, i jaké rozdíly jsou mezi Phyllostachys a Fargesia. Tak pojďme na to.

Kdy je vhodné bambus sázet?

Nejideálněji v dubnu / květnu a můžete až do konce září. Toto rozmezí se dá ještě dle dobrého počasí a lokálních podmínek pěstování roztáhnout o měsíc na každou stranu – tedy dubna až do konce října.

Pokud sázíte bambus na místo, kde podmínky pěstování nejsou nijak extrémní, tak využijte klidně celého rozsahu termínu. Jestliže jste ale pravý #bambusář a sázíte na neideálním místě, někde, kde spíš zkoušíte, zda se bambusu bude dařit, tak využijte pravidlo “čím dříve, tím lépe”.

Půda

Bambus má rád kvalitní dobře propustnou půdu. To jsme již také probírali u vhodných podmínek pro pěstování – půda.

Samotné sázení

  • Díru na sázení můžete vykopat větší (hlavně do šířky) a “přilepšit” tak bambusu kvalitnější či alespoň zkypřenější půdou do začátku.
  • Bambus sázejte na výšku květináče, maximálně několik málo centimetrů níže.
  • Před samotným sázením bambus ještě v květináči ponořte do kýble s vodou, aby půda nasákla maximální množství vody. Nenechte ho tam dlouho, jinak bude hlína při manipulaci se sazenicí odpadávat. Stačí nechat ho probublat.
  • Po zasazení přihrňte mulč, který bude zadržovat vláhu. Zabraňuje odpařování vody a zároveň se na slunci zahřívá, čímž působí dobře na kořeny.
  • Rozhodně nedoporučuji kamínky. Teplo z půdy odvádějí a nová stébla se o ně mohou zarazit a růst křivě.
  • Na konec bambus a mulč ještě zalijte. Pokud jste nenamáčeli sazenici, tak bambus pořádně prolijte vodou.

Sázení a slunce

Koupený bambus byl v květináči namačkaný jeden vedle druhého a moc slunečního svitu se k němu vlastně nedostalo. Když ho zasadíte na nové místo, bude mít pravděpodobně mnohem víc světla než měl doteď a je to pro něj šok. Proto je dobré plánovat sázení ve dnech kdy nesvítí přímé a polední slunce. Nejlépe když je pod mrakem nebo lehce prší. Pokud to není možné, je dobré bambus cca na týden před přímým slunečním svitem přistínit. Třeba bílou netkanou textílií nebo čímkoliv jiným.

To, že sazenice bambusů mačkaly jedna na druhou a měly méně světla, má po vysazení i jednu pozitivní stránku – brzy olistí. Zejména sazenice rodu Phyllostachys nebývají při prodeji zrovna nejkrásnější rostlina. Sazenice se často po odkopnutí od původní rostliny a zasazení do květináče zastřihnou. Je to z důvodu, aby svou energii dávaly spíše do zakořenění a nevysilovaly se směřováním energie do horní části.

Pro zákazníka je důležitější zakoupit si lépe zakořeněnou rostlinu, která se po vysazení dobře uchytí než hezký stromeček, který po zasazení uhyne. Dobře zakořeněná rostlina na novém místě rychle olistí a zakrátko vypadá mnohem lépe než zakoupená sazenice.

Jak daleko od sebe sázet?

Tady samozřejmé záleží na tom, co chcete – co má být výsledkem a za jak dlouho. A také na tom, jak se bambusu na daném místě a podmínkách líbí. Je mi ale jasné, že vy chcete nějaké konkrétní doporučení. Já to tedy zkusím, ale netahejte mě pak prosím za slovo a za centimetry ;)

Sázení živého plotu

Pokud chcete živý plot či neprůhlednou stěnu, budete volit nejspíš Fargesie a tady jedna sazenice vytvoří pohledově zhruba 1 metr šíře za 3 roky. To znamená sázet 1 metr od sebe, pokud chcete živý plot za 2- 3 roky (ukázka). Takto vychází nejlepší poměr cena/výkon. Jestliže spěcháte, můžete sázet už 1/2 metru od sebe.

U Phyllostachys na živý plot bych sázel po cca 1,5 metru. Pokud ovšem chcete živý plot opravdu rychle, zkraťte vzdálenost o 1/2 metru a máte živý plot za 1 – 2 roky.

Solitéry a bambusové lesíky

Bambusové lesíky chtějí prostor a čas. Čas se dá uspíšit nákupem větších sazenic ve větších květináčích. Třímetrové sazenice se dají ještě rozumně dovést a zasadit. Dají se zajistit i větší, ale už je to logisticky náročnější. Vyplnění prostoru zase můžete řešit sázením více sazenic blíž k sobě.

Na lesíky chcete Phyllostachys – tvoří tlusté a vysoké tyče. Sázet doporučuji 1,5 metru od sebe a víc. Phyllostachys chce vymezit prostor zakopáním protikořenové zábrany. Jednak proto, aby vám neutíkal, kam nechcete, ale i proto, že díky ní dřív zahustí požadovaný prostor.

To nejdůležitější o sázení bambusu pohromadě

  • Sázet od dubna do září. Čím dřív, tím líp.
  • Před sázením bambus ponořte do vody.
  • Sázejte ve dnech, kdy nesvítí příliš slunce nebo bambus na pár dní přistiňte.
  • Fargesia na živý plot sázejte zhruba 1 metr od sebe pro živý plot za 3 roky, u Phyllostachys 1,5 metru.
  • Přihrňte mulč.
  • Bambus zalijte.

Už máte svůj bambus? Ne? Tak šup šup ;)