Výhody a nevýhody použití bambusu na živý plot


Každý prodejce vám řekne, že je jeho produkt nejlepší nebo aspoň skvělý. O těch negativních věcech se už tolik nezmiňuje. Vy ale máte dát leckdy nemalé peníze za něco, s čím ještě nemáte žádnou zkušenost. Pojďme se podívat na výhody i nevýhody živého plotu z bambusu a jak případně dosáhnout co nejlepšího výsledku.

Tak rovnou do toho.

Výhody

  • Je stálezelený, tedy i v zimě.
  • Roste rychle – za 2 – 3 roky můžete mít hotový živý plot.
  • Ve větru krásně uklidňuje ševelením listů.
  • Snadno se udržuje. Stébla vyrostou během 1 – 2 měsíců a pak již nedorůstají. Proto stačí zastřihnout jednou za rok (ideálně v srpnu).

Nevýhody

  • Ačkoliv je stálezelený, obmění za rok až 1/3 listů. Počítejte, že vám nějaký list přistane v bazénu. Většinu si ale takto „odloží“ během září a října.
  • Možné extrémní podmínky pěstování na zvoleném místě. Já mám v nabídce jen ty nejodolnější druhy bambusů pro ČR. Přesto se vždycky ptám, kde se bude sázet a jak tam fouká vítr. Pozor na vítr a ostré předjarní slunce. Ne všechna místa a podmínky jsou pro pěstování bambusů vhodná.
  • Rolování listů. Na živý plot se většinou používají bambusy rodu Fargesia a většina z nich při nepříznivých podmínkách roluje listy. Dělají to třeba když je sucho a svítí slunce nebo mráz a vítr. Je to jejich přirozená ochrana před přílišným odpařováním vody z listů nebo rovnou jejich spálením. Listy rolují i když potřebují zalít. Pokud je půda suchá, určitě je zalijte a za hodinu by se měly listy rozvinout. Pokud je rolování způsobeno nepříznivými vnějšími podmínkami, po jejich skončení listy opět rozrolují. Může to trvat desítky minut nebo pár dní. Rolování listů je nepříjemné z jediného a to estetického důvodu – „zelená masa“ se najednou ztenčí a bambusy tak mohou dočasně přestat plnit funkci živého plotu.
    Tip: Fargesia Rufa a bambusy rodu Phyllostachys z důvodu nepříznivých podmínek listy nerolují. Rolují je jen pokud jsou suché a potřebují zalít.
  • Invazivní kořenový systém u rodu Phyllostachys. Možná už jste slyšeli rady: „Bambus si rozhodně nekupuj, je to plevel a nezbavíš se ho.“ Tak to je on – Phyllostachys. Chcete, aby se vám bambus po pár letech šířil po zahradě naprosto nekontrolovatelně nebo utekl na zahradu k sousedům? Nechcete. Proto rod Phyllostachys potřebuje vymezit prostor pro růst zakopáním protikořenové folie okolo pro něj vymezeného místa. Co potřebujete? Speciální protikořenovou folii, která odolává slunci a mrazu. Tu zakopat do hloubky cca 65 cm a 5 cm nechat vyžnívat na povrchu. Proč je invazivní kořenový systém nevýhoda? Protože folie stojí peníze navíc a její zakopání není zrovna příjemná práce. Ale podle mě za to ty krásné Phyllostachysy stojí.
    Tip: Bambusy rodu Fargesia vám nekontrolovaně neutečou, obrůstají postupně okolo původní sazenice.

Jak nevýhody eliminovat?

Ptejte se. Každý pěstitel by vám měl poskytnout uspokojivou odpověď na vaší otázku. Nikdy vám nedokážeme zaručit, že se bambusu něco nestane. Podívejte se, co se dnes děje s počasím a klimatem… Ale vždy musíte mít dostatek informací, abyste se dokázali rozhodnout, zda to s bambusem zkusit nebo ne.

Možné další otázky

Panda

Panda

  • Snášenlivost s dalšími rostlinami. O tom, že by bambus neměl rád jiné rostliny a naopak nevím. Jediné, co si ohlídejte, že nesázíte po/vedle jehličnanu nebo jinak znehodnocené či kyselé půdě.
  • Škůdci. Bambus tu není doma, Pandy tady neběhají, takže bambusu se tu obvykle dobře daří. Nějací škůdci se mohou vyskytnout, většinou na velmi oslabených rostlinách. Já osobně to zatím řeším dotazy u kolegů a googlováním.

Takže jestli se chcete na něco zeptat, napište mi.

A pokud jste se rozhodli, že to chcete zkusit, začněte si vybírat svůj nový

rychle rostoucí a stále zelený živý plot. A pokud nechcete čekat, pořiďte si

hotový (předpěstovaný) živý plot.